WEB TASARIM & E-TİCARET

PROFESYONEL WEB TASARIM SİZE NE KAZANDIRIR ? 

Şirketinizin kıyafetidir, ağzına aldığı kelamıdır veya tavrıdır. En şık giyinen, en güzel konuşan, en net olan ilgimizi çeker.

Profesyonel yaşamda da aslında günlük hayatımızdan çok farklı çalışmıyoruz, bize en çekici geleni seçiyoruz.

O nedenle iyi bir Web tasarımıyla müşteri potansiyelinizi genişleteceğiniz kesindir.

  

KULLANICI ARAYÜZÜ İŞLEMLERİ NEDİR?  

Web tasarımda kullanılan birden fazla programlama dili ve metin işaretleme dili mevcuttur. Bir web tasarım projesine önce görsel hazırlıklarla başlanır. İlk etapta HTML çalışmaları ile sitenin altyapısı ve temeli oluşturulur. Oluşturulan altyapı CSS yardımı ile renklendirilerek görsel objeler oluşturulur. Kullanıcı ara yüzünün sonuna doğru Javascript kodları ile animasyon, geçiş efektleri ve çeşitli süslemeler yapılır. Tüm bu işlemler Front-End programlama işlemleri olarak adlandırılır ve uzun süren kodlamalar sonucu ara yüz işlemleri tamamlanır. Bir internet sitesi yalnızca kullanıcı ara yüzü tamamlanmış hâliyle kullanılabilir, ancak bu statik bir internet sitesi olacaktır. Yâni, internet sitesinin yöneticileri, bir panel aracılığıyla siteye ekleme ve düzenleme işlemleri yapamayacak, müdahale edemeyecek ve kullanışsız bir proje olacaktır. Kod ve içerik oranı birbiriyle uyumsuz olduğu için arama motoru optimizasyonları (SEO) yetersiz kalacak, bu da rakipler karşısında firma sahibini dezavantajlı duruma düşürecektir. Yöneticiler tarafından güncellenebilir ve yönetici paneli etkileşimli bir internet sitesi oluşturulabilmesi için sunucu tabanlı bir programlama diliyle veritabanı etkileşimi kurulmalıdır.

Bunun için de “Back-end” adı verilen programlama dillerinin en az birinden yardım alınması gerekir.  

  

VERİTABANI ETKİLEŞİMİ VE YÖNETİM PANELİ  

Kullanıcı ara yüzü tamamlandıktan sonra yönetici panelinin kodlanması işlemlerine başlanır. Back-end kodlamalar için en çok tercih edilen diller “PHP”, “ASP” ve “Javascript” üçlüsüdür. Bu dillerden biri kullanılarak, veritabanı ile yönetim paneli arasında gerekli kodlamalar yapılarak veritabanına kayıt eklenmesi sağlanır. Daha sonra veritabanına eklenen içeriklerin, kullanıcı ara yüzünde görünmesi için gerekli kodlar yazılır ve yönetim paneli ile kullanıcı ara yüzü etkileşimi sağlanmış olur. Bu şekilde oluşturulan bir internet sitesi dinamik bir internet sitesidir. Dinamik bir internet sitesi, SEO ve kurumsal kimlik açısından en uygun şekilde hazırlanır. Ayrıca verilen veritabanında tutulduğundan, içerik/kod oranı daha düşük olacak ve bu da sitenin daha hızlı açılmasını sağlayacaktır.  

  

 

YÖNETİM PANELİ SİZE NE GİBİ AVANTAJLAR SAĞLAR?  

 *E-ticaret siteniz varsa; istediğiniz an ürün ekleyebilir, ürün silebilir, fiyat ve özellik güncellemesi yapabilirsiniz.  

 *Logo, iletişim bilgisi ve diğer bilgileri güncelleyebilir, iletişim formlarından mesaj alıp mesaj gönderebilirsiniz.  

 *Rakiplerinizden bir adım önde olabilmek için internet sitenize makale ekleyerek sürekli güncel kalmasını sağlayabilirsiniz.  

 *Sitenizin vitrin fotoğraflarını değiştirebilir, güncellenen indirim ve kampanyalardan müşterilerinizi haberdar edebilirsiniz.  

 *Kodlama bilmeden, internet sitenizi bir sosyal medya hesabı gibi kolayca yönetebilirsiniz.  

  

Bu işlemleri gerçekleştirmek içi profesyonel firmalardan destek almanızı öneririz. Aksi halde hem dolandırılıp hemde ciddi kayıplar yaşayabilirsiniz. 

DR. BİLİŞİM olarak büyüyen ve gelişen ekibimizle bünyemizde tüm web tasarım ve e-ticaret yazılımlarını müşterilerimize sunuyoruz.

Her konuda teknik destek veriyoruz.